NAJBLIŻSZY MECZ ZAGŁĘBIA   [X]
Wyjazd:
Data: , godz.
R   E   K   L   A   M   A
  
MENU
 
KLUB
 
I ZESPÓŁ
 
ARCHIWUM MECZÓW
 
KONTAKT
 
 


 
Stadion

Na Dolnym Śląsku sekcje piłkarskie zaczęły powstawać niemal w każdym klubie. W Lubinie pierwsze mecze rozgrywano jesienią 1945 roku. Drużyna pod nazwą OMTUR grała i trenowała na poniemieckim stadionie wybudowanym w latach 20-tych XX wieku przy von Bredowstraße (obecnie znajduje się tam restauracja "Lutnia", ulica Kościuszki). Wcześniej naprawiono płytę boiska która w skutek działań wojennych była kompletnie zniszczona. Ponieważ jednak teren ten został zajęty przez sowietów stacjonujących w pobliskich koszarach a boisko ponownie zniszczone przez radzieckie pojazdy wojskowe, wysiłkiem działaczy wiosną 1946 roku wybudowano nowe przy ulicy Odrodzenia 28 (późniejszy stadion OSIR obecnie RCS). Przedtem jednak drużyna była zmuszona do rozgrywania swoich meczy na stadionie w Ścinawie. To na stadionie przy ulicy Odrodzenia, w 1947 roku rozegrano mecz towarzyski z reprezentacją Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Na meczu obecny był Marszałek Polski - Konstanty Rokossowski. Lubinianie wygrali (1:0) a bramkę strzelił Włodarczyk. Zainteresowanie meczami piłki nożnej w tych latach było ogromne, przychodzono na nie całymi rodzinami. W 1958 roku rozbudowano stadion przy ul. Odrodzenia. W 1971 roku sekcja piłkarska MKS Zagłębie Lubin prowadziła działalność w dość trudnych warunkach. Stadion POSTiW (RCS) był w remoncie, spotkania odbywały się na stadionie zastępczym, o nawierzchni żużlowej. Nic więc dziwnego, że forma piłkarzy była niestabilna. Ciągle przedłużające się remonty na stadionie miejskim, które spowodowały niemożność rozgrywania na nim meczy piłkarskiego zespołu Zagłębia, wprowadziły wiele komplikacji i kłopotów w sezonie 1971/72. Po raz kolejny spowodowało to konieczność rozgrywania meczy na boiskach w Ścinawie i Chojnowie. Straty były wielorakie, sympatycy futbolu pozbawieni byli oglądania swoich pupili na miejscu, tylko najwierniejsi jeździli za drużyną, klub narażony był na zwiększone wydatki. Przez tą destabilizację piłkarze osiągali wyniki dalekie od swoich możliwości. W tej sytuacji działacze nie zwlekali. Na posiedzeniu nadzwyczajnym 15 czerwca 1972 zarząd klubu powołał zespół roboczy, po czym przystąpiono do budowy nowego, typowo piłkarskiego stadionu koło Fabryki Domów. Prace rozpoczęto 29 czerwca 1972. Do akcji weszły spychacze ściągając grunt do określonego poziomu, by następnie uformować wały pod trybuny okalające płytę boiska. Wszyscy pracowali bez wytchnienia. 5 września 1972 stadion był gotowy do otwarcia. Stadion piłkarski zbudowany w ciągu dwóch miesięcy! Ceremonia otwarcia nastąpiła przed meczem ligowym z "Włókniarzem" Leśna.

Po oddaniu pawilonu i przeniesieniu się sekcji piłki nożnej do nowej siedziby ZG "Lubin", Zagłębie z dużym optymizmem przystępuje do sezonu 1972/73. Znalazły się środki, w których duży udział mają Zakłady Górnicze Lubin. Rozpoczęto rozbudowę stadionu, wykonano drenaż płyty, wyrównano i podwyższono wały okalające boisko, wykonano jedną z trybun. W przerwie zimowej wykonano pozostałe części trybun, szatni, łaźni i innych obiektów towarzyszących oraz zainstalowano wierze spikerską i tablice świetlną. Obiekt otrzymał nazwę "Stadion Górniczy". To na tym stadionie Zagłębie w 1984/85 uzyskało swój pierwszy w historii awans do ekstraklasy, ponadto trzykrotnie awansowało do II Ligi w sezonach 1974/75, 1977/78, 1981/82.

W 1974 roku podczas meczu 1/8 finału Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze został ustanowiony rekord frekwencji tego obiektu 20 000 widzów. Kolejna tak duża ilość widzów zjawiła się na tym stadionie w 1975 roku w półfinale Pucharu Polski z Wisłą Kraków. Naturalnie ten stadion nie był przystosowany do przyjęcia tak dużej liczby osób. Przegrana Miedziowych w tym meczu 0:3 wywołała zamieszki. Organizatorzy rozgrywek piłkarskich w Lubinie nie dopuściła więcej do przepełnienia obiektu, choć okazji by zgromadzić taką liczbę kibiców w Lubinie nie brakowało. Zagłębie kroczyło od zwycięstwa do zwycięstwa, by właśnie na tym stadionie 23 czerwca 1985 roku w meczu decydującym o awansie do pierwszej ligi wygrać z Olimpią Poznań (3:0), bramki na miarę awansu kolejno zdobywali: Ptak 3', Polarek 22' (samobójcza) i Mądrachowski 82' (karny); spotkanie obserwowało 15 000 widzów - to był ostatni oficjalny mecz Zagłębia na tym stadionie.

Stadion GOS

Budowa stadionu rozpoczęła się jeszcze w latach siedemdziesiątych, kiedy wykonano pierwszą część prac, czyli nasypy pod trybuny. Były to bowiem czasy, gdy w Polsce królowały wyłącznie konstrukcje typu ziemnego. Potem przez kilka lat nikt nie przywiązywał większej uwagi do dalszej budowy. Dopiero na początku 1985 roku roboty budowlane ruszyły pełną parą. Stadion w ekspresowym tempie zaczął nabierać kształtów. I tak 22 lipca tegoż samego roku otwarto bramy "Górniczego Ośrodka Sportu". Po oficjalnych uroczystościach otwarcia, drużyna Zagłębia Lubin rozegrała towarzyskie spotkanie z Pogonią Szczecin. Mecz zakończył się wynikiem remisowym 1:1 a na trybunach zasiadło ponad 30 tys. widzów.

W tamtych latach obiekt ten był uważany za najnowocześniejszy i najbardziej bezpieczny w Polsce, niesłychanie funkcjonalny, z hotelem, restauracją i gabinetami odnowy biologicznej. Obiekt został także zaopatrzony w nowoczesną tablice świetlną produkcji węgierskiej. Był największym stadionem ligowym w kraju, mogącym pomieścić aż 35 tyś. osób. Potem jednak, w wyniku zaostrzenia wymogów bezpieczeństwa, pojemność obniżono do 30 tyś. widzów. "Górniczy Ośrodek Sportu" istnieje już ponad 20 lat. W czasach PRL olbrzym nosił nazwę "Stadion 40-lecia Powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy". To na nim piłkarze Zagłębia rozpoczynali swój "dziewiczy" sezon w ekstraklasie (28.07.1985) w meczu z GKS Katowice wygranym przez Zagłębie 1:0. Była wówczas rekordowa frekwencja, dotąd nie pobita w meczu ligowym, aż 35 000 widzów! To tu kibice czuli gorycz porażki, kiedy ich ulubieńcy dwukrotnie opuszczali szeregi pierwszoligowców. Ale również na nim zawodnicy Zagłębia wywalczyli największe sukcesy w historii klubu: Wicemistrzostwo i Mistrzostwo Polski w sezonach 1989/1990 i 1990/1991. Na stadionie "Górniczego Ośrodka Sportu" jak do tej pory zostały rozegrane dwa mecze międzypaństwowe w 1987 r. Polska - NRD (2:0) i w 1989 r. Polska - ZSRR (1:1). Ten drugi mecz do tej pory jest rekordowym, jeśli chodzi o frekwencję spotkań piłkarskich w Lubinie - widziało go na żywo 50110 widzów!!! Dzięki występom Zagłębia w europejskich pucharach stadion ten gościł najlepsze drużyny europy: FC Bologna, Broendby IF Kopenhaga czy wreszcie słynny AC Milan, poza tym wiele innych mniej lub bardziej znanych europejskich klubów. To na tym stadionie w Pucharze Zdobywców Pucharów w 1992 r. Miedz Legnica podejmowała AS Monako (0:1), a Mistrz Świata i późniejszy trener Reprezentacji Niemiec - Jürgen Klinsmann - przestrzelił wykonywany przez siebie rzut karny.

Stadion Zagłębia może robić wrażenie, szczególnie ze względu na swoje rozmiary. Pojemność 35 000 widzów oraz fakt, że jest to stadion typu olimpijskiego sprawia, iż gabaryty są rzeczywiście imponujące, przynajmniej jeśli chodzi o powierzchnię całego terenu. Imponuje również olbrzymia tablica świetlna górująca nad koroną stadionu. Od 2003 roku obiekt przy ulicy Skłodowskiej-Curie rozświetlają jupitery o mocy 1400 lux, co w dużej mierze uatrakcyjniło widowiska piłkarskie. Podczas ostatniej modernizacji stadionu udało się zainstalować cześć krzesełek na trybunie głównej oraz przeciwległej, obecnie w barwach klubu. Pozostała cześć stadionu posiada jedynie ławki.

Następnym etapem modernizacji ma być kompletna przebudowa stadionu. Wstępne plany mówią o wybudowaniu obiektu z 20 tys. miejsc. Po 7 tys. będzie na trybunach wzdłuż dłuższych boków boiska, a po 3 tys. za bramkami. Oczywiście, widownia zostanie także przybliżona do boiska. Trybuna główna znajdzie się po przeciwległej stronie obiektu (w stosunku do dzisiejszego układu). Pod nią powstać ma m.in. hala sportowa z widownią na 3 tys. widzów. Docelowo stadion ma mieć zadaszenie nad wszystkimi trybunami, dwa zegary boiskowe i dwa telebimy, podgrzewaną murawę, a oświetlany będzie z dachu. Jupitery, które służą obecnie, mają zostać przeniesione na boiska treningowe. Planowane jest także zbudowanie boiska ze sztuczną nawierzchnią.

Przygotował: hammers


Fotografie pochodzą z Kroniki Klubu i zbiorów prywatnych.
 
Historyczne Zdjęcia
Powiększ...
Początek lat 80-tych: Dotychczasowe boisko Zagłębia pęka w szwach. Kibice by obejrzeć mecz zaczynają korzystać z drzew!
Powiększ...
Początek lat 80-tych: Bardzo powoli trwa budowa nowego stadionu.
Powiększ...
Początek lat 80-tych: Bardzo powoli trwa budowa nowego stadionu.
Powiększ...
Czerwiec 1985: Stadion Górniczy idzie w odstawkę.
Powiększ...
22 lipca 1985: Zagłębie rozpoczyna grę na najnowocześniejszym w Polsce obiekcie.
Powiększ...
Maj 1992: Imponujące zdjęcie satelitarne Stadionu.
Powiększ...
Wiosna 2002: Modernizacja stadionu - trybuny zyskują plastikowe krzesełka.
Powiększ...
Lipiec 2003: Rozpoczyna się montaż oświetlenia.
Powiększ...
Lipiec 2003: Maszty idą w górę.
Powiększ...
Sierpień 2003: Oświetlenie gotowe.
Powiększ...
Sierpień 2003: Pierwszy mecz przy sztucznym świetle.
Powiększ...
Wiosna 2004: Stadion - widok z helikoptera.
Powiększ...
2008: Czy Zagłębie Lubin zagra na supernowoczesnym obiekcie?